Zatrudnienie profesjonalnego projektanta grafiki lub zwrócenie się do agencji to pomysły wykraczające poza Twój budżet? A może postawiłeś/postawiłaś sobie za cel podszlifowanie swoich umiejętności graficznych, ale nie masz/znasz do tego narzędzi? W tym artykule znajdziesz przegląd najlepszych darmowych banków zdjęć oraz programów umożliwiających projektowanie urozmaiconej grafiki.
Od czego zacząć projektowanie grafiki?
Zastanów się, jaki będzie cel Twojej grafiki, czyli co chcesz za jej pomocą przekazać lub do czego jest potrzebna. Odpowiedź sobie na pytanie, czy zależy ci na:
- przekazaniu informacji?
- pozyskiwaniu fanów?
- wywołaniu emocji?
- kliknięciach?
- sprzedaży?
Zrób research, sprawdź, jak robią to inni, zainspiruj się, podejrzyj konkurencję i ludzi z branży.
Pamiętaj również, aby od początku zadbac o branding - spraw abyś był/była rozpoznawalny/rozpoznawalna już na pierwszym etapie — logo, key visual (kolory, jeden ton/styl, szablon, elementy graficzne, typografia).
To bardzo ważne! Odbiorcy lubią spójne feedy. Trudno jest przyswajać informacje, gdy każda grafika ma inne kolory i fonty. Oczywiście warto eksperymentować, ale tak, by grafiki były spójne z identyfikacją wizualną Twojej marki.
Gdzie projektować grafikę?
Aby stworzyć efektowną grafikę, nie potrzebujesz kilkugodzinnego kursu z Photoshopa. Jeśli tylko znajdziesz odrobinę chęci i czasu przekonasz się, że tworzenie grafiki jest niezwykle proste. Można to zawdzięczać ogromnej ilości darmowych, profesjonalnych szablonów, zdjęć, ilustracji, animacji, ikon i czcionek gotowych do użycia, ale także dzięki intuicyjnemu interfejsowi typu drag & drop.
Jednym z takich narzędzi jest Canva, która jest dostępna z poziomu przeglądarki. Jest to z pewnością najpopularniejszy program do obróbki grafiki. Znajdziesz tam wiele szablonów na przeróżne okazje. Zaprojektujesz tam m.in.:
- ciekawe i przyciągające grafiki na social media,
- prezentację multimedialną,
- CV,
- infografikę,
- a nawet ulotki reklamowe przeznaczone do druku.
oraz wiele innych, interesujących rzeczy. Możesz tam stworzyć dosłownie(!) wszystko. A jeśli praca samemu Ci nie odpowiada, stwórz zespół i projektuj grafiki razem ze swoim teamem. Canva ma również wbudowaną wyszukiwarkę darmowych zdjęć, dzięki czemu nie musisz tracić czasu na szukanie odpowiedniej fotografii na innych stockach.
Canva jest dostępna w wersji bezpłatnej oraz pro. Wersja pro oferuje znacznie więcej darmowych szablonów do wykorzystania, pozwala w kilka sekund wyciąć tło ze zdjęcia, zaplanować od razu post na social media bezpośrednio z narzędzia, czy dowolnie zmieniać rozmiary projektów. subskrypcja kosztuje jedynie 49,99 zł. Możesz na niej pracować samemu lub z maksymalnie 5-osobowym zespołem.
Darmowa wersja jest całkowicie wystarczająca, jeśli projektujesz grafiki od czasu do czasu i po prostu potrzebujesz czegoś prostego, co ułatwi Ci pracę i przede wszystkim pozwoli Ci zaoszczędzić czas.
Jakie są inne podobne narzędzia do Canvy? Na pewno wypróbuj:
- Snappa (podobne do Canvy, praca na szablonach),
- PicsArt (intuicyjne, dużą ilość szablonów i przede wszystkim dostępne również z poziomu mobilnego, gdzie jest więcej opcji do przeróbki grafiki),
- Piktochart (świetne narzędzie, które pozwala stworzyć estetyczne infografiki - jeśli chcesz przekazać dane, informacje, czy podzielić się badaniami - Piktochart sprawdzi się idealnie),
- Pixlr (świetny zamiennik Photoshopa online).
Skąd brać legalne materiały graficzne?
Szeroki wybór szablonów, naklejek, ikon itd. to jedno. Nie należy zapominać również o ciekawych, przykuwających oko zdjęciach, które pasują do charakteru Twojej marki. Zawsze rekomendujemy, by robić je samemu — nawet telefonem, jednak często się zdarza, że potrzebujesz od zaraz „pięknej” grafiki w dobrej jakości. Co wtedy? Na pewno nie ściągaj ich bezmyślnie z Internetu, ponieważ bardzo prawdopodobne jest to, że większość z nich ma licencję i nie można z nich korzystać w celach komercyjnych. Wtedy przydają się darmowe banki zdjęć, czyli zamienniki Adobe Stock czy Shutterstocka.
Znanym i lubianym darmowym bankiem zdjęć jest pixabay.com. Dlaczego? Jak podaje sam bank:
”Wszelka zawartość jest udostępniona pod Licencją Pixabay, pozwalającą na użycie ich bez pytania i bez przypisywania autorstwa, nawet w celach komercyjnych”.
To oznacza, że zdjęcia z Pixabay’a możesz wykorzystywać np. w płatnych kampaniach reklamowych i nie będziesz mieć z tego powodu problemów, jak w przypadku kradzionych zdjęć z płatnych banków. Jeśli chociaż raz przez myśl przeszło Ci, by usunąć znak wodny w Photoshopie, powinieneś/powinnaś zaprzyjaźnić się z Pixabay’em. ;)
Wiedz, że banki zdjęć to nie tylko zdjęcia. Mimo ich nazwy znajdziesz tam filmy, dźwięki, mockupy, ikony, czy grafiki wektorowe. Szukając materiałów, staraj się nie wpisywać jednego, ogólnego słowa — stosuj synonimy, zapytania, filtry. Zbyt ogólne frazy nie wystarczą, by znaleźć ciekawe ujęcia.
Inne, warte przejrzenia banki zdjęć:
Jak widzisz, nie potrzebujesz być profesjonalnym grafikiem czy wydawać dużo pieniędzy na programy graficzne. Internetowe narzędzia dają duże pole do popisu. W prosty i szybki sposób stworzysz atrakcyjne grafiki, które zaciekawią odbiorców.