Powrót na górę strony

Ogólne informacje o WCAG 2.1

Zadbaj o dostępność cyfrową strony internetowej zgodnie ze standardem WCAG. Zapewnij wygodny i nieograniczony dostęp do treści oraz funkcjonalności na swoim portalu.

WCAG 2.1 to zbiór wytycznych określających zasady dostępności i czytelności dla stron internetowych w przypadku użytkowników z niepełnosprawnościami. Obecnie wszystkie jednostki publiczne mają obowiązek dostosowania swoich stron internetowych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami zgodnie ze standardem WCAG 2.1 na poziomie AA.

Jednak standard WCAG warto wdrożyć na stronie internetowej niezależnie od tego czy należy ona do podmiotu publicznego czy też nie. Szacuje się, że osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności stanowią 1/7 całej populacji światowej. Stąd zapewnienie dostępności pozwala korzystać z portalu szerszemu gronu użytkowników, zwiększa zaufanie i ogranicza wykluczenie cyfrowe, także w przypadku osób starszych.

Audyt WCAG przeprowadzi wykwalifikowany pracownik

Zwiększamy dostępność i intuicyjność stron internetowych zgodnie ze standardem WCAG 2.1

Dzięki standardowi WCAG wiemy dokładnie, jakie zmiany wprowadzać na portalach, aby spełniały stosowne wymogi, a tym samym stały się dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz seniorów. Warto jednak zaznaczyć, że takiego standardu nie da się osiągnąć poprzez instalację wtyczki czy modułu, który zwiększa kontrast strony czy powiększa teksty. Niezbędna jest tu pomoc kompetentnej osoby, która krok po kroku dostosuje wszystkie elementy strony zgodnie z wymaganiami dostępności stron internetowych.

Posiadamy wiedzę i doświadczenie, które umożliwiają nam realizację projektów i wdrożenie standardu WCAG na istniejących już stronach zgodnie z wytycznymi. Nasi specjaliści regularnie odbywają szkolenia i dostosowują strony w standardzie WCAG. Wśród naszych realizacji znajdują się wdrożenia m.in. dla urzędów, sądów, szkół itd. Z naszą pomocą Ty też możesz zapewnić użytkownikom wygodny i nieograniczony dostęp do treści na stronie www. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać bezpłatną wycenę.

Dzięki wdrożeniu standardu WCAG:

  1. zwiększasz zaufanie do instytucji, firmy lub innego podmiotu,
  2. docierasz do szerszego grona użytkowników,
  3. działasz w myśl odpowiedzialności społecznej i dokładasz swoją cegiełkę w walce z cyfrowym wykluczeniem osób z niepełnosprawnościami, starszych i innych,
  4. zwiększasz użyteczność strony, sprawiając, że jest ona intuicyjna, przyjazna i czytelna dla większości użytkowników,
  5. jako podmiot publiczny spełniasz wymóg określony prawnie.

Audyt dostępności stron internetowych
(WCAG 2.1)

Masz już stronę internetową, ale nie wiesz, czy jest ona dostosowana do standardu WCAG? Możesz zlecić nam audyt dostępności strony internetowej. Audyt WCAG ma na celu zbadanie zgodności strony internetowej z wymaganiami określonymi standardzie WCAG 2.1 na poziomie AA lub A. Dzięki niemu jesteśmy w stanie określić, czy funkcjonalności i działanie strony jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Gotowy audyt WCAG udostępniamy Ci w formie raportu, w którym znajdziesz ocenę dostępności cyfrowej strony internetowej zgodnie z zasadami WCAG 2.1 wraz ze wskazaniem niezgodności, a także rekomendacje dotyczące rozwiązania problemów.

Zaufali nam

Zobacz nasze referencje

Logo Kujawsko-Pomorskie Mój Region w Europie

„Współpracę rozpoczęliśmy ze względu na ich imponujące portfolio oraz duże doświadczenie w wykonywaniu podobnych realizacji”.

Lech Nienartowicz Obejrzyj
Miniaturka wideo recenzji - Lech Nienartowicz mojregion.eu

Zobacz nasze referencje

Logo Kujawsko-Pomorskie Mój Region w Europie

„Wpływ na naszą decyzję miały posiadane przez pracowników certyfikaty potwierdzające ich umiejętności w zakresie przeprowadzania audytów stron pod kątem WCAG”.

Anna Jasińska Obejrzyj
Miniaturka wideo recenzji - Anna Jasińska mojregion.eu

Zobacz nasze referencje

Logo Kujawsko-Pomorskie Mój Region w Europie

„Wykonawca z należytą starannością i w ustalonych terminach wywiązał się z realizacji powierzonego zadania”.

Edyta Macieja-Morzuch czytaj dalej...

Zobacz nasze referencje

Logo Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury

„Firma Pollyart jest godna polecenia jako rzetelny partner przy zapewnianiu zgodności cyfrowej serwisów www.”

Piotr Tomasikiewicz czytaj dalej...
Podgląd strony Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury

4 najważniejsze zasady dostępności strony internetowej w standardzie WCAG 2.1

Ikona - Wypełnij ankietę

Postrzegalność

Każdy element nietekstowy (np. zdjęcie) na stronie powinien być opisany za pomocą tekstu alternatywnego.

Ikona Przygotuj posta

Funkcjonalność

To możliwość nawigacji i korzystania z elementów na stronie (np. przycisków) za pomocą klawiatury.

Ikona Reklama już działa

Zrozumiałość

Treść na stronie oraz obsługa interfejsu musi być dla użytkownika zrozumiała, intuicyjna i łatwa do odczytania.

Ikona Odbieraj raporty

Solidność

Strona zgodna z WCAG jest kompatybilna z różnymi technologiami, np. przeglądarkami, systemami.

Wypełnij ankietę

Postrzegalność

Każdy element nietekstowy (np. zdjęcie) na stronie powinien być opisany za pomocą tekstu alternatywnego.

Wypełnij ankietę

Funkcjonalność

To możliwość nawigacji i korzystania z elementów na stronie (np. przycisków) za pomocą klawiatury.

Wypełnij ankietę

Zrozumiałość

Treść na stronie oraz obsługa interfejsu musi być dla użytkownika zrozumiała, intuicyjna i łatwa do odczytania.

Wypełnij ankietę

Solidność

Strona zgodna z WCAG jest kompatybilna z różnymi technologiami, np. przeglądarkami, systemami.

Standard WCAG i ustawa o dostępności cyfrowej:
pytania i odpowiedzi

WCAG 2.1 to zbiór wytycznych określających zasady dostępności i czytelności dla stron internetowych w przypadku użytkowników z niepełnosprawnościami. By strona była dostępna i zgodna z wymogami prawnymi (a więc z ustawą o dostępności cyfrowej), musi spełniać kryteria zdefiniowane w WCAG 2.1 na poziomie AA - zarówno w już istniejących projektach, a także tych, które są realizowane.

Standard WCAG 2.1 jest obowiązkowy w przypadku stron (a także aplikacji mobilnych) podmiotów publicznych, do których należą m.in. wszelkiego rodzaju urzędy, samorządy, szkoły i uczelnie publiczne, biblioteki publiczne, domy kultury, muzea, banki, sądy, inspekcje, organy kontroli państwowej, służby, policja, straż pożarna, szpitale itd. Innymi podmiotami, które muszą posiadać WCAG są także jednostki dysponujące finansami publicznymi.


Obowiązek dostępności cyfrowej i wdrożenia WCAG reguluje “Ustawa o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych" z dnia 4 kwietnia 2019 r. Podmiotem odpowiedzialnym za monitorowanie, kontrolę przestrzegania standardu jest Ministerstwo Cyfryzacji. Za brak wdrożonego standardu WCAG 2.1 przewidziano kary finansowe.

Brak dostępności w przypadku stron internetowych jednostek publicznych może skutkować nałożeniem kary finansowej w wysokości do 10 tysięcy złotych. A za brak dostępności dla Biuletynu Informacji Publicznej oraz elementów stron opisanych w Art. 8 ust. 2 pkt 2 - do 5 tysięcy.

Takiego standardu nie da się osiągnąć poprzez instalację wtyczki czy modułu, który zwiększa kontrast strony lub powiększa teksty, ponieważ standard WCAG to coś znacznie więcej. Dlatego bez specjalistycznej wiedzy programistycznej oraz biegłości w zakresie wytycznych WCAG czy znajomości ustawy o dostępności cyfrowej, poprawne wdrożenie standardu jest po prostu niemożliwe.


Brak odpowiedniego przygotowania do realizacji takiego zadania będzie skutkować tym, że w efekcie strona nadal nie będzie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, co w przypadku podmiotów publicznych może skutkować karą finansową. Dlatego tak istotne jest, by to zadanie powierzyć osobie kompetentnej, mającej doświadczenie i wiedzę w zakresie przeprowadzania audytu i wdrażaniu standardu WCAG.

Zastanawiasz się, jaka jest cena WCAG? Budżet, jaki należy przeznaczyć na dostosowanie strony internetowej do WCAG 2.1, zależy od wielu czynników - m.in. od technologii, w jakiej wykonano serwis, liczby podstron, rodzajów elementów na nich zamieszczonych (np. dokumentów, plików multimedialnych). Stąd każda strona www jest przez nas wyceniana indywidualnie. Jeśli chcesz poznać koszt wdrożenia na Twoim portalu - skontaktuj się z nami, aby uzyskać bezpłatną ofertę.

W tym celu możesz zlecić nam wykonanie audytu dostępności strony internetowej WCAG. Wówczas masz pewność, że wszystkie elementy zostaną odpowiednio sprawdzone pod kątem standardu WCAG. Otrzymasz także raport zawierający szczegółowe wytyczne dotyczące tego, co należałoby poprawić.


W internecie dostępne są również bezpłatne walidatory WCAG. Warto jednak wiedzieć, że nie są to narzędzia, które zastąpią audyt strony internetowej WCAG 2.1. Walidatory nie są w stanie wykryć wszystkich błędów i sprawdzić wszystkich kryteriów, a ich efektywność szacuje się na ok 20 -30%, przy czym - z uwagi na złożoność kryteriów - czasem błędnie pokazują niezgodności. Jednak to co jest najbardziej istotne, to to, że walidatory nie sprawdzają wszystkich kryteriów WCAG 2.1, których jest aż 50. Także nie należy na nich polegać, a raczej traktować jako narzędzie pomocnicze. Przykładowy walidator WCAG znajdziesz tutaj.

Audyt dostępności strony internetowej warto wykonać przede wszystkim wtedy, gdy chcesz sprawdzić, czy Twój serwis faktycznie jest dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. W ten sposób dowiesz się, jakie elementy należałoby poprawić, by portal był zgodny ze standardem WCAG 2.1 oraz spełniał wymogi określone w ustawie o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Podobnie jak w przypadku wyceny wdrożenia standardu WCAG, koszt audytu strony internetowej WCAG (inaczej audytu dostępności cyfrowej) zależy od wielkości serwisu, zastosowanej technologii czy elementów znajdujących się na stronach. Jeśli chcesz, abyśmy bezpłatnie wycenili audyt WCAG Twojej strony, zostaw nam swój adres e-mail w formularzu, który znajdziesz niżej.

Chcesz wdrożyć standard WCAG na istniejącej stronie?
Potrzebujesz strony z WCAG?
Szukasz kogoś, kto przeprowadzi audyt dostępności cyfrowej?

Skontaktuj się i uzyskaj bezpłatną wycenę
x

Gotowe Portale WCAG 2.1 dla Urzędów i Instytucji samorządów szkół szpitali

Budujemy nowoczesne i przejrzyste portale przeznaczone dla miast, gmin i instytucji publicznych w zakresie dostępności cyfrowej WCAG 2.1 na poziomie AA

Zobacz cennik